خلاقیت در کارآفرینی

در دنیای کارآفرینی، خلاقیت معنای متفاوتی دارد. خلاقیت در کارآفرینی به معنای اختراع چیزی بزرگ یا ارائه راه‌های جدید برای بازاریابی محصول شما نیست. خلاقیت در کارآفرینی بیشتر متوجه دیدن پتانسیل‌های موجود در آنچه وجود دارد و استفاده از آن است. بنابراین اگر سوال شما این است که لازمه یک کارآفرین موفق چیست، باید بگوییم همه چیز به خلاقیت و انعطاف‌پذیری فرد مربوط می‌شود!

در دنیای کارآفرینی، خلاقیت معنای متفاوتی دارد. خلاقیت در کارآفرینی به معنای اختراع چیزی بزرگ یا ارائه راه‌های جدید برای بازاریابی محصول شما نیست. خلاقیت در کارآفرینی بیشتر متوجه دیدن پتانسیل‌های موجود در آنچه وجود دارد و استفاده از آن است. بنابراین اگر سوال شما این است که لازمه یک کارآفرین موفق چیست، باید بگوییم همه چیز به خلاقیت و انعطاف‌پذیری فرد مربوط می‌شود!

خلاقیت چیست و چه نقشی در کارآفرینی دارد؟

وقتی مردم کلمه خلاقیت را می‌شنوند، اغلب یاد هنرمندان یا نوازندگان می‌افتند. اما خلاقیت فقط در هنر خلاصه نمی‌شود، بلکه به معنای داشتن ایده‌ها و روش‌های جدید برای انجام کارها نیز هست. چون کسب‌و‌کارها بر اساس ایده‌های جدید ساخته می‌شوند و کارآفرینان باید بتوانند مسائل را به شیوه‌های جدید ببینند و راه حل‌های نوآورانه‌ای برای مشکلات بیابند، خلاقیت داشتن واجب است. کارآفرین‌ها باید بتوانند ایده‌های خود را به دیگران بفروشند، که علاوه بر خلاقیت به مهارت‌های ارتباطی هم نیاز دارد.

انواع مختلف خلاقیت:

 

۱_خلاقیت عملکردی

این همان خلاقیتی است که برای حل مشکلات و پیدا کردن راه‌های جدید برای انجام امور مختلف به آن نیاز دارید. این مدل خلاقیت اغلب به بخش “چپ مغز”  مربوط می‌شود و نیاز به تفکر منطقی و رویکرد تحلیلی دارد.

 

۲_ خلاقیت معنادار

این نوع خلاقیت، خلاقیتی است که برای خلق هنر، موسیقی یا شعر است. اغلب به بخش “راست مغز”  مربوط می‌شود و به ذهن باز و تخیلی نیاز دارد. از خلاقیت بیانی می توان برای انتقال احساسات، ایده ها یا داستان ها استفاده کرد.

 

۳_ خلاقیت اجتماعی

این نوع خلاقیت برای ایجاد روابط و ایجاد پیوندهای اجتماعی است که شامل توانایی همدلی با دیگران و دیدن جهان از نگاه افراد دیگر است. خلاقیت اجتماعی اغلب خود را در قالب گفتگو، همکاری یا مذاکره نشان می‌دهد.

هر سه نوع این خلاقیت‌ها در کارآفرینی مهم هستند. خلاقیت عملکرد برای حل مشکلات و توسعه ایده‌های جدید ضروری است. خلاقیت بیانی و معنادار برای ایجاد ارتباط میان دنیای کسب‌وکار شما و مشتریان ضروری است و خلاقیت اجتماعی برای ایجاد روابط قوی و شبکه حمایت مهم است.

مزایای خلاقیت چیست؟

خلاقیت یعنی اصالت. این بدان معنا نیست که هر ایده باید کاملاً منحصر به فرد باشد بلکه در بسیاری از موارد، بهترین ایده‌ها صرفاً ترکیبی جدید از مفاهیم موجود هستند. با این حال، مهم است که آنچه را که دیگران انجام می‌دهند، طوطی‌وار تکرار نکنید. برای اینکه واقعاً خلاق باشید، باید بتوانید از منظری جدید به مسائل نگاه کنید و راه‌حل‌های متفاوت‌تری پیدا کنید. یکی دیگر از ویژگی های مهم خلاقیت، توانایی تفکر خارج از چارچوب است. این بدان معنی است که شما ایده‌هایی را در نظر بگیرید که ممکن است در ابتدا عجیب یا غیرعملی به نظر برسند. اما به یاد داشته باشید با اجرای صحیح، حتی عجیب‌ترین مفاهیم را می‌توان به کسب‌و‌کارهای موفق تبدیل کرد. بنابراین از فکر کردن به ایده‌ها و راه حل‌هایی که برای دیگران عجیب به نظر می‌رسد نترسید. خلاقیت نیاز به پشتکار دارد. داشتن ایده‌های نوآورانه یک چیز است، و تبدیل آنها به واقعیت چیز دیگری است. در مسیر عملی کردن ایده‌ها با شکست‌ها و اشتباهات زیادی روبه‌رو خواهید شد و برای ادامه دادن باید پشتکار داشته باشید‌، حتی زمانی که هیچ چیز مطابق میل شما پیش نمی‌رود.

 

‌خلاقیت و تجارت

یکی از جاهایی که خلاقیت به کمک تجارت می‌آید، بازاریابی و تبلیغات است. در یک بازار رقابتی، یافتن راه‌های خلاقانه برای دستیابی به مشتریان بالقوه و جذاب‌تر کردن محصولات مهم است. راه‌اندازی کمپین های بازاریابی نوآورانه یا ارائه طرح‌های بسته‌بندی جدید همه و همه حاصل خلاقیت است. در هر صورت، خلاقیت برای شرکت ها مهم است تا مورد توجه قرار گیرند و فروش ایجاد کنند. یکی دیگر از زمینه‌هایی که خلاقیت در آن اهمیت دارد، برنامه‌ریزی تجاری است. اگر در حال راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار جدید هستید، به یک برنامه خوب فکر شده نیاز دارید تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید. این طرح باید بر اساس تحلیل دقیق بازار و رقابت باشد همراه با چاشنی خلاقیت. این می‌تواند شامل طراحی یک مدل کسب‌وکار نوآورانه یا ایجاد یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد باشد.

چطور باید خلاقیت خود در کارآفرینی را تقویت کنیم؟!

 

۱_ تفکر خارج از چارچوب را پرورش دهید.

وقتی صحبت از طوفان فکری می‌شود، از فکر کردن خارج از چارچوب نترسید. تیم خود را تشویق کنید تا ایده‌های جدید و و گاهی عجیب ارائه دهند، حتی اگر در ابتدا دور از ذهن به نظر برسند. شما هرگز نمی‌دانید ایده بزرگ بعدی از کجا می‌آید.

 

۲_ یک محیط تعاملی ایجاد کنید.

یک ایده عالی فقط وقتی اجرا شود خوب است، به همین دلیل است که ایجاد یک محیط تعاملی که در آن ایده‌ها آزادانه به اشتراک گذاشته و توسعه داده شوند، مهم است. جلسات طوفان فکری یک راه عالی برای به راه انداختن خلاقیت است.

 

۳_ ریسک کنید!

لازم نیست همیشه همه چیز امن باشد! ریسک‌های کوچک اغلب بهترین راه برای شناسایی فرصت‌های ناشناخته و یافتن راه‌حل‌های نوآورانه است. این بخش اصلی یک ذهنیت کارآفرینی است.

 

۴_ روی مهارت‌های گوش دادن خود کار کنید.

وقتی صحبت از ارتباط مؤثر می‌شود، مهم است که بتوانید گوش دهید و با توجه به آنچه شنیده‌اید صحبت کنید. شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی کسی ایده بزرگ بعدی را ارائه می‌دهد.

۵_ الهام بگیرید.

خلاقیت و الهام معمولا دو جز جدانشدنی هستند، بنابراین مهم است که به طور منظم به دنبال منابع الهام باشید. منبع الهام شما می‌تواند کتاب خواندن، شرکت در کارگاه‌ها و سمینارها یا دنبال کردن افراد الهام بخش در رسانه‌های اجتماعی باشد. همچنین می توانید به سادگی یک “تخته الهام بخش” کوچک در دفتر خود راه‌اندازی کنید تا در طول روز هر آنچه شما و دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به ایده‌ای نوآورانه تبدیل شود بنویسید. حفظ شبکه‌ای از افرادی که خلاق و مبتکر هستند نیز مفید است.

به این ترتیب شما یک تابلوی مخصوص برای ایده‌های جدید دارید و می‌توانید از شکست‌ها عقب نشینی کنید.

 

۶_صبور باشید.

خلاقیت و موفقیت یک شبه اتفاق نمی‌افتد. ممکن است مدتی طول بکشد تا خلاقیت در سازمان شما تقویت شود، و ممکن است حتی بیشتر طول بکشد تا نتایج ملموس را مشاهده کنید.

آخرین خبرها