همه چیز درباره یادگیری ترکیبی

با ظهور فناوری آموزشی، مدارس روش‌های آموزشی‌ای را به کار گرفته‌اند که با محیط کلاس‌های همیشگی و سنتی متفاوت است. این نوع آموزش در مقیاس جهانی در حال استفاده است و بسیاری از مؤسسات آموزشی در حال پیاده سازی مدل‌های یادگیری ترکیبی‌اند. ‌با این حال، یادگیری ترکیبی فقط در ارائه آنلاین بخشی از برنامه درسی شما در کلاس مجازی خلاصه نمی‌شود. در واقع، این مدل آموزش یک رویکرد جامع برای ترکیب بهترین بخش‌های یادگیری حضوری و آنلاین برای ایجاد یک تجربه آموزشی دلچسب است. ‌

با ظهور فناوری آموزشی، مدارس روش‌های آموزشی‌ای را به کار گرفته‌اند که با محیط کلاس‌های همیشگی و سنتی متفاوت است. این نوع آموزش در مقیاس جهانی در حال استفاده است و بسیاری از مؤسسات آموزشی در حال پیاده سازی مدل‌های یادگیری ترکیبی‌اند. ‌با این حال، یادگیری ترکیبی فقط در ارائه آنلاین بخشی از برنامه درسی شما در کلاس مجازی خلاصه نمی‌شود. در واقع، این مدل آموزش یک رویکرد جامع برای ترکیب بهترین بخش‌های یادگیری حضوری و آنلاین برای ایجاد یک تجربه آموزشی دلچسب است. ‌

 

یادگیری ترکیبی چیست؟

یادگیری ترکیبی یک مدل آموزشی است که در آن برخی از دانش آموزان به صورت حضوری در کلاس شرکت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به صورت مجازی از خانه به کلاس می پیوندند. مربیان به طور همزمان با استفاده از نرم‌افزارها و سخت افزارها و ویدئو کنفرانس به دانش‌آموزان به صورت آنلاین و حضوری آموزش می‌دهند. در این کلاس‌ها گاهی از عناصر یادگیری ناهمزمان، مانند تمرین‌های آنلاین و آموزش ویدیویی از پیش ضبط ‌شده، برای پشتیبانی از جلسات کلاس حضوری استفاده می‌شود. اگر این امور به خوبی برنامه‌ریزی شود، در یک دوره‌ی ترکیبی بهترین جنبه‌های یادگیری حضوری و آنلاین ترکیب شده و آموزش در دسترس بسیاری از دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. برای موفقیت‌آمیز بودن یادگیری ترکیبی، عناصر دوره ترکیبی باید متناسب با فضای یادگیری باشد، چه در کلاس حضوری و چه در کلاس آنلاین.

 

مزایای یادگیری ترکیبی چیست؟

آموزش حضوری و آنلاین دارای مزایا و معایبی هستند. هدف از یادگیری ترکیبی ترکیب این دو قالب برای ایجاد یک تجربه یادگیری عالی و بدون کمترین ایراد است. مزایای یادگیری ترکیبی عبارتند از:

 

1_ یک تجربه یادگیری انعطاف‌پذیر

بسیاری از مدارس و موسسات برای انعطاف‌پذیری به یادگیری ترکیبی روی می‌آورند از این جهت که این روش در نحوه تدریس، نحوه تعامل دانش‌آموزان با مواد آموزشی، همکاری و ارتباط بین همسالان و مربی‌ بسیار منعطف است. مثلا دانش‌آموزانی که نمی‌توانند به صورت حضوری در کلاس‌ها شرکت کنند، محیط یادگیری ترکیبی به آنها این امکان را می‌دهد تا از راه دور در خانه آموزش ببینند.

2_ فرصت ارتباط‌گیری مفید و متفاوت

در این مدل کلاس‌ها شما می‌توانید از بخش آنلاین برای دریافت اطلاعات و از بخش حضوری برای کار گروهی، ایجاد روابط، پرسش و پاسخ و… کمک بگیرید. البته معمولا آن دسته از افراد که توانایی خود‌انضباطی و یادگیری بدون اجبار را دارند در این مدل کلاس‌ها بسیار پیشرفت خواهند کرد. زیرا در این روش آن‌ها آزادی انتخاب مکان یادگیری، سرعت یادگیری، عمق یادگیری و منابع یادیگری را دارند.

 

چگونه یک محیط آموزشی ترکیبی موفق ایجاد کنیم؟

1_ اهداف ترم خود را تعیین کنید

قصد دارید با کلاس هیبریدی خود چه کاری انجام دهید؟ با تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت برای خود و کلاستان، می توانید آنچه می‌خواهید را اجرا کنید. ‌این اهداف و ارزیابی‌ها را تعیین کنید و سپس به آن ساختار ببخشید. این کار شما را در مسیر آنچه می‌خواهید قرار می‌دهد.

 

2_ نقشه برداری کنید

اکنون که اهداف دوره خود را مشخص کرده‌اید، دانش‌آموزان شما چگونه ارزیابی خواهند شد؟ باید نحوه هدایت کلاس خود را مشخص کنید. یک نمودار، جدول، جدول زمانی یا ابزار بصری دیگری ایجاد کنید تا فعالیت‌ها و منابع مربوطه آن‌ها را به ترتیب زمانی مشخص کنید. با ترسیم نقشه‌ای که همیشه جلوی چشم شما است، تشخیص مشکلات دوره برای شما آسان‌تر خواهد بود.

 

3_تعیین کنید که کدام اهداف دوره به بهترین شکل به عنوان فعالیت‌های حضوری ارائه می‌شوند

اکنون که مشخص کردید دوره شما چگونه خواهد بود، وقت آن است که ترکیبی بودن آن را در نظر بگیرید. کلاس حضوری شما باید برای کارهایی مانند جلسات طوفان فکری گروهی، ایجاد ارتباط، تشریح مسئولیت‌های فردی، ایجاد یک محیط یادگیری مشارکتی و مبتنی بر اعتماد، پرسش و پاسخ و دادن بازخورد فوری به دانش‌آموزان تشکیل شود.

 

4_بخش آنلاین دوره خود را تعیین کنید

که یکی از عناصر اصلی دوره ترکیبی شما ارائه اطلاعات است. کلاس حضوری برای کارهای گروهی است اما اکثر تکالیف شخصی به صورت مجازی انجام می‌شود. علاوه بر این، فعالیت‌های دیگری که بخش آنلاین کلاس ترکیبی شما را تشکیل می‌دهند می‌توانند شامل ‌یادگیری و تکمیل فعالیت‌های بخش حضوری، آزمون‌های چندگزینه‌ای، گفتمان تفکرمحور و… باشد.

 

۵_ ایجاد منبع محتوا

بعد از تعیین بخش‌های دوره، نوبت به محتوا می‌رسد. در این زمان شما باید تکالیف، همه مطالب خواندنی، منبع محتوای ویدیویی و برنامه درسی را نهایی کنید.

 

۶_ اجرای آزمایشی

تبریک می گویم! حالا شما یک محیط یادگیری ترکیبی موفق ایجاد کرده‌اید! تنها کاری که باید قبل از شروع دوره انجام دهید، اجرای آزمایشی بخش آنلاین دوره است. شما می‌خواهید دوره آموزشی شما روان و قابل دسترس باشد، در صورت امکان، از یکی از اعضای هیئت علمی یا دانشجوی سابق مورد اعتماد خود بخواهید این دوره را برای شما امتحان کند. دقت کنید نباید از طراحی مجدد بترسید. همانطور که در طول ترم پیش می‌روید، به نقاط قوتی که به وجود می‌آیند تکیه کنید و برای رفع نقاط ضعفی که آشکار می‌شوند، طرح را دوباره طراحی کنید. پذیرای بازخورد باشید و سعی کنید از گفته‌های دانش‌آموز خود بیاموزید. درباره تکالیف آنلاین زیاده‎‌روی نکنید.

به یاد داشته باشید یک دوره ترکیبی موفق به اندازه رابطه بین دو بخش آن قوی است.

آخرین خبرها