پدر و مادر سرشلوغ + تربیت بچه

این روزها کسی نیست که دغدغه شغل و کسب درآمد را نداشته باشد. حال اگر این مسئله با خانواده و کودک و تربیت آن گره بخورد مسئله برای بعضی کمی پیچیده‌تر می‌شود‌. بی‌شک حضور بچه در خانواده باعث شادی و برکت و گرم‌تر شدن کانون خانواده می‌شود اما در کنار همه این‌ها، والدین نیاز دارند مهارت‌های مدیریتی لازم را جهت تربیت کودک و مدیریت کار و رسیدگی به فرزند را داشته باشند. در ادامه به چند نکته جهت سهل شدن مدیریت این مسئله اشاره می‌کنیم.

این روزها کسی نیست که دغدغه شغل و کسب درآمد را نداشته باشد. حال اگر این مسئله با خانواده و کودک و تربیت آن گره بخورد مسئله برای بعضی کمی پیچیده‌تر می‌شود‌.

بی‌شک حضور بچه در خانواده باعث شادی و برکت و گرم‌تر شدن کانون خانواده می‌شود اما در کنار همه این‌ها، والدین نیاز دارند مهارت‌های مدیریتی لازم را جهت تربیت کودک و مدیریت کار و رسیدگی به فرزند را داشته باشند.

در ادامه به چند نکته جهت سهل شدن مدیریت این مسئله اشاره می‌کنیم:

 

 

۱_ تربیت بچه اول به نحو احسن

معمولا یکی از اثرگذارترین اعضای خانواده روی بچه‌ها بچه اول هست. بسیاری از ما دیده‌ایم که فرزندان بعدی خیلی از رفتارهای برادر یا خواهر بزرگتر خود را تقلید می‌کنند. پدر و مادر باید در تربیت فرزند اول توجه ویژه‌ای داشته باشند چرا که این مسئله روی تربیت فرزندان بعدی تاثیر زیادی می‌گذارد.

وقتی فرزند اول به خوبی تربیت شود، در صورت رعایت فاصله سنی در به دنیا آمدن کودک بعدی، شما می‌توانید یک بخش از تربیت کودک خود را به تشویق کودک در نگاه کردن به خواهر یا برادر بزرگترش بسپارید. یا حتی در صورت کم بودن فاصله سنی می‌توانید آموزش خیلی از مسائل مثل بستن بند کفش، نحوه پوشیدن لباس، صحبت با بزرگتر را (در صورت نرمال بودن رفتار کودک اول) به عهده بچه اول بگذارید.

۲_اپلیکیشن‌های کنترل والدین

‌برای کنترل فعالیت‌های آنلاین فرزند خود می‌توانید از اپلیکیشن‌های مختلف با قابلیت‌های مختلف استفاده کنید. با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید فعالیت‌های آنلاین فرزند خود را در هر کجا که هستید را رصد کنید و سایت‌هایی که نباید وارد آن شود را مسدود کنید.

۳_دورهمی‌های دوستانه

هرچند وقت یک بار  دورهمی‌های دوستانه‌ای با افرادی که مانند شما دغدغه تربیت فرزند دارند و صاحب فرزند هستند ترتیب دهید. در این موقعیت هم شما با افراد هم‌دغدغه ارتباط گرفتید و وارد گفت‌و‌گو شدید و هم فرزندانتان دوستان جدیدی پیدا می‌کنند. عمیق شدن و بیشتر شدن این ارتباطات با افراد آگاه و صالح به مهارت مدیریت کار و رسیدگی به فرزند می‌افزاید.

 

۴_ استقلال در بعضی از کارها

به فرزند خود یاد بدهید که کارهای شخصی خود را به تنهایی انجام دهد. حمام کردن، تمیز کردن اتاق، مرتب کردن وسایل، نوشتن مشق‌ها و…. از جمله کارهایی هستند که به عهده فرزند هست و متاسفانه بعضی از والدین به صورت افراطی در این امور مداخله می‌کنند.

قطعا وقتی این کارها را به صورت تمام و کمال به فرزند خود سپردید نتیجه کارها ایده‌آل نخواهد شد اما به مرور فرزند شما مسئولیت‌های خود را به درستی انجام می‌دهد.

۵_ استفاده صحیح از گوشی و فضای مجازی

در وهله اول سعی کنید فرزند خود را بیشتر به بازی‌های فکری و واقعی و خارج از فضای مجازی عادت دهید. اما اگر احیانا برای انجام دادن یک سری از تکالیف کودک شما به گوشی نیاز داشت سعی کنید او را با اپلیکیشن‌هایی که به او در درس‌هایش کمک می‌کند آشنا کنید. اپلیکیشن‌های مانند درستو (برای برنامه‌ریزی درسی)، فیلیمو مدرسه (برنامه آموزشی درسی) پازلدون (بازی معمایی و جورچینی ایرانی) و…..

در این صورت فرزند شما یاد می‌گیرد از فضای مجازی برای کارهای مفید استفاده کند و در صورت نیاز به بازی، مشغول سرگرمی‌های مفید شود.

۶_ برنامه‌ریزی کودک‌ و والدین

اگر کودکتان به دلیل مشغله شما چند ساعتی در خانه تنها است، می‌توانید با کمک او به صورت هفتگی یا روزانه جهت انجام دادن یک سری از کارها بدون حضور شما برنامه‌ریزی‌ کنید‌. مثلا برای او مشخص کنید که اگر تا زمانی که پدر و مادر به خانه بیایند کارهای خاصی را انجام دهد جایزه خواهد گرفت. تماشای کارتونی مفید، انجام دادن تکالیف مدرسه، انجام دادن کارهای شخصی و … می‌تواند بخشی از این کارها باشد.

در این صورت هم بچه بخشی از کارهای خود را انجام داده و هم مسئولیت‌پذیری را آموزش می‌بیند و هم از زحمت والدین کاسته می‌شود.

آخرین خبرها