شخصی‌سازی آموزش چیست؟

ساده‌ترین مثال شخصی‌سازی آموزش زمانی است که یک مربی مطالب آموزشی را با محتوا و زمینه مناسب و به بهترین شکل برای یادگیرنده ارائه می‌دهد. مربی می‌داند که چگونه می‌تواند تجارب و توانایی‌های قبلی یادگیرنده را به اطلاعات جدید متصل کند.

شخصی‌سازی آموزش یک رویکرد آموزشی است که هدف آن سفارشی کردن یادگیری براساس نقاط قوت، نیازها، مهارت‌ها و علایق هر دانش‌آموز است. در این روش هر دانش‌آموز یک برنامه آموزشی شخصی دریافت می‌کند و این برنامه براساس بهترین روش یادگیری برای هر فرد، تهیه می‌شود.

در این روش معلم هر دانش‌آموز را به صورت فردی راهنمایی می‌کند و دانش‌آموزان مطالب را با سرعت‌های مختلف می‌آموزند اما برنامه‌های یادگیری آن‌ها همچنان آن‌ها را در مسیر رسیدن به استانداردهای دیپلم دبیرستان نگه می‌دارد.

هر دانش‌آموز براساس نحوه یادگیری، آنچه که از مهارت‌ها و علایق خود می‌داند، یک «برنامه یادگیری» دریافت می‌کند. این برعکس رویکرد “یک اندازه برای همه” است که در اکثر مدارس استفاده می‌شود. در این روش دانش‌آموزان برای تعیین اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت آموزشی خود با معلمان همکاری می‌کنند. معلمان نیز باید مطمئن باشند که برنامه‌های یادگیری مبتنی بر استانداردهای آکادمیک است. طی دوران تحصیل معلمان روند پیشرفت دانش‌آموزان را در یادگیری مواد درسی بررسی می‌کنند. در طی سال تحصیلی به دانش‌آموزان نکاتی گفته می‌شود که چگونه و چه زمانی تسلط خود را نسبت به آنچه یادگرفته‌اند نشان دهند. طی روند آموزش معلم نیز تا جایی که بتواند از دانش‌آموز پشتیبانی می‌کند. این روش به هیچ عنوان بر شرکت در آزمون و گرفتن نمره قبولی یا مردودی تاکیدی ندارد. در عوض، مداومت آموزش و داشتن فرصت‌های زیاد برای نشان دادن دانش شرط است. ساده‌ترین مثال شخصی‌سازی آموزش زمانی است که یک مربی مطالب آموزشی را با محتوا و زمینه مناسب و به بهترین شکل برای یادگیرنده ارائه می‌دهد.

مربی می‌داند که چگونه می‌تواند تجارب و توانایی‌های قبلی یادگیرنده را به اطلاعات جدید متصل کند و بین دانش موجود و اطلاعات جدید پیوند ایجاد کند. مواد آموزشی مناسب محتوایی است که با تجربیات قبلی یادگیرنده مرتبط باشد.

بهترین راه، برای هر یادگیرنده، ارائه اطلاعات به گونه‌ای است که یادگیرنده بتواند به راحتی اطلاعات جدید را به دست آورد. این می‌تواند نوع مطالب (به عنوان مثال، ویدئو، متن یا بازی های تعاملی)، زمان صرف شده، میزان مطالب پوشش داده شده در هر جلسه، و ترتیب توضیح اطلاعات جدید باشد.

مدارسی که از محیط‌های یادگیری انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند، محیطی را که دانش‌آموزان در آن یاد می‌گیرند، بر اساس بهترین روش یادگیری، سازگار می‌کنند. این شامل مواردی مانند شرایط فیزیکی کلاس درس، روز کلاس و نحوه تخصیص معلمان است. برای مثال، مدارس ممکن است به دنبال راه‌هایی باشند که معلمان زمان بیشتری برای آموزش به گروه‌های کوچک‌تر اختصاص بدهند.

 

گستردگی اجرای شخصی‌سازی آموزش

شخصی‌سازی آموزش هنوز به طور گسترده در مدارس استفاده نشده اما این پتانسیل را دارد که به سیستم آموزش کمک ویژه‌ای کند و نیازهای کودکان مختلف‌ در یادگیری را برآورده کند.

 

موانع اجرایی کردن این روش

معلمان زیادی هستند که آموزش‌های لازم را برای اجرایی کردن این کار ندیده‌اند. در کنار آن بعضی از معلمان نمی‌دانند که چگونه باید از بچه‌ها حمایت کنند. بسیاری توانایی تشخیص نقاط ضعف و قدرت بچه‌ها را ندارند.

امروزه، برای تحقق این نوع رویکرد سازمان‌ها باید بتوانند زیرساخت یادگیری دیجیتالی ایجاد کنند تا این فرآیند را خودکار کرده و آن را مقرون به صرفه کنند که این کار مستلزم زمان و هزینه نسبتا زیاد است. برای انجام این کار، سازمان‌ها باید از انواع راه حل‌های دیجیتال استفاده کنند. مانند فناوری‌های هوش مصنوعی (مانند یادگیری ماشینی و اتوماسیون)، تجزیه و تحلیل داده‌ها، پلتفرم‌های یادگیری، فناوری‌های تلفن همراه و غیره.

تنها با ایجاد یک سیستم با استفاده از ابزارهای فراوان موجود، یک سازمان می‌تواند نیازهای هر یک از یادگیرندگان را بفهمد و محتوای مورد نیاز خود را ارائه دهد.

 

چرا شخصی‌سازی آموزش مهم است؟

یادگیری شخصی می‌تواند یک برنامه آموزشی رایج را تغییر دهد و آن را برای هر کاربر منحصر به فرد کند. چنین تغییراتی باعث می شود که فرآیند یادگیری جذاب، سریع‌تر و موثرتر باشد. حتی شخصی‌سازی محتوای آموزشی نیز باعث ایجاد تفاوت می‌شود، به عنوان مثال، حذف مطالب غیرضروری و در عین حال برجسته‌سازی موارد مهم آموزشی که بیشتر به یادگیرنده کمک می‌کند.

با پیشرفت تکنولوژی، فراگیران بیشتر خواستار این مسئله می‌شوند که برنامه‌های آموزشی به همین ترتیب ادامه یابد. امروزه محتوای شخصی‌سازی شده در همه جا وجود دارد.

همچنین یادگیری در یک مسیر شخصی‌سازی شده به بچه‌ها این امکان را می‌دهد که علایق و نقاط ضعف و قوت خود را کشف کنند. یادگیری شخصی‌شده همچنین  به دانش‌آموزان فرصت تقویت مهارت‌های ارتباطی را نیز می‌دهد زیرا آن‌ها را تشویق می‌کند تا درباره چیزهایی که به آن‌ها علاقه دارند صحبت کنند.

مزایای شخصی‌سازی آموزش

 

  1. باعث صرفه جویی در زمان می‌شود

شخصی‌سازی آموزش مدت زمانی را که فراگیر برای درگیر شدن و درک موضوع جدید صرف می‌کند، کاهش می‌دهد. همچنین محتوای غیرمرتبط که به دلیل سطح تجربه فراگیر زائد است را حذف می‌کند و از تلف شدن زمان فراگیر برای یادگیری مطالب بیهوده جلوگیری می‌کند.

 

  1. جذابیت یادگیری را افزایش می‌دهد

وقتی محتوا هم مرتبط و هم شخصی باشد، یادگیری جذاب‌تر است. احتمال بیشتری وجود دارد که یادگیرنده با محتوایی که نقش، پروژه‌ها یا حوزه کاری فعلی او را هدف قرار می‌دهد ارتباط بیشتری برقرار کند و به خاطر بسپارد.

 

  1. به خاطر سپردن دانش را بهبود می‌بخشد

هنگامی که محتوا براساس تجربه قبلی باشد، یادگیرنده آن اطلاعات را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ می‌کند. مسیر شخصی‌سازی آموزش، هر قطعه از پازل را به یکدیگر متصل می‌کند، در حالی که هر بخش یادگیری از دیگری پشتیبانی می‌کند تا اطلاعات را در هم بپیچد، یادگیرنده می‌تواند با پیوند دادن آن به دانش موجود، اطلاعات را بهتر به خاطر بیاورد.

 

  1. افزایش انگیزه یادگیری

این امر به ویژه در صورتی صادق است که محتوا حاوی نکات یا اطلاعات مفیدی باشد که فوراً قابل اجرا باشد.

 

  1. نتایج یادگیری را بهبود می بخشد

مطالعات نشان داده‌اند که یک رویکرد شخصی‌سازی آموزش نتایج یادگیری بهتری را به همراه دارد. این رویکرد یادگیری را ارتقا می‌دهد و محتوای مرتبط، جذاب، قابل اجرا و به یاد ماندنی را ارائه می‌دهد. نتیجه نهایی، یادگیرنده‌ای است که از تعامل خود با مطالب راضی است و در کار خود بهتر است.

آخرین خبرها