10 نمونه برتر آموزش ترکیبی در سال 2023

در مقاله پیشین نگاهی به چیستی آموزش ترکیبی و چگونگی اجرای آن داشتیم، هم‌اکنون قصد داریم به 10 مدل پرطرفدار این آموزش در سال 2023 بپردازیم.

در مقاله پیشین نگاهی به چیستی آموزش ترکیبی و چگونگی اجرای آن داشتیم، هم‌اکنون قصد داریم به 10 مدل پرطرفدار این آموزش در سال 2023 بپردازیم.

 

1_ آموزش معکوس

این روش یکی از محبوب‌ترین نمونه‌های یادگیری ترکیبی است. در این روش، دانش‌آموزان قبل از حضور در کلاس، ارائه ضبط شده یا فیلم‌های آموزشی را مشاهده می‌کنند و معلمان در طول کلاس بر فعالیت‌های تعاملی مانند بحث، حل مسئله و کار گروهی تمرکز می‌کنند.

روش کلاس درس معکوس بسیار مؤثر است زیرا این فرصت را به دانش آموزان می‌دهد تا مفاهیم دشوار را قبل از حضور در کلاس مرور کنند. همچنین به معلمان این امکان را می‌دهد که عمیق‌تر به مباحث درسی بپردازند.

 

2_ گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن یکی دیگر از روش‌های موثر یادگیری ترکیبی است. این روش شامل ترکیب عناصر بازی مانند امتیازات، نشان‌ها و تابلوهای امتیازات در فرآیند یادگیری است.

گیمیفیکیشن یادگیری را برای دانش‌آموزان جذاب‌تر و هدفمندتر می‌کند و به آنها کمک می‌کند مطالب درسی را بهتر به خاطر بسپارند. این روش همچنین باعث ترویج رقابت سالم در بین دانش‌آموزان می‌شود که می تواند انگیزه و مشارکت را بهبود بخشد.

 

3_ یادگیری شخصی

یادگیری شخصی روشی از آموزش است که به نیازها و سبک‌های یادگیری منحصر به فرد هر دانش‌آموز می‌پردازد. این روش در واقع استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها و فناوری برای ایجاد مسیرهای یادگیری شخصی برای هر دانش‌آموز است.

این روش معلمان را قادر می‌سازد تا به صورت هدفمند و براساس نیازهای فردی هرکس مطالب را ارائه دهند.

 

4_ یادگیری مشارکتی

یادگیری مشارکتی یک روش تدریس ابتکاری است که در آن دانش‌آموزان به صورت گروهی به حل مسائل و تکالیف خود می‌پردازند. این روش کار تیمی، مهارت‌های ارتباطی و تفکر انتقادی را ارتقا

می‌دهد.

در روش یادگیری مشارکتی می‌توان از طریق پلتفرم‌های آنلاین مانند تالارهای گفت‌وگو، ویدیو کنفرانس و …. وارد تعامل با هم‌گروهی‌ها شد.

 

5_ آموزش خُرد (میکرولرنینگ)

یادگیری خرد روشی از آموزش است که درس ها یا بخش‌های کمی از هر مبحث ارائه می‌شود. این روش برای آموزش مهارت‌ها یا مفاهیم خاص موثر است.

روش میکرولرنینگ را می‌توان به راحتی و به صورت آنلاین اجرا کرد. این روش برای دانشجویان پرمشغله‌ای که نمی‌توانند زمان زیادی به ارائه یا تکالیف طولانی اختصاص دهند، ایده آل است.

 

6_ واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یک فناوری نوظهور است که در آن یک محیط شبیه‌سازی می‌شود و دانش آموزان می‌توانند کاوش کنند و با آن تعامل داشته باشند.

 

با واقعیت مجازی می‌توان تجربیات یادگیری جدید و جذابی برای دانش‌آموزان ایجاد کرد که در محیط کلاس درس سنتی امکان پذیر نیست. به عنوان مثال، دانش‌آموزان می‌توانند مکان‌های تاریخی، پدیده‌های علمی یا طرح‌های مهندسی را در یک محیط مجازی از نزدیک کنند.

 

7_ آموزش موبایلی

در این روش مطالب آموزشی از طریق ‌تلفن همراه یا تبلت‌ها به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. این روش به ویژه برای دانش‌آموزانی که ترجیح می‌دهند فارغ از مکان و زمان آموزش ببینند، موثر است.یادگیری با تلفن همراه می‌تواند از طریق برنامه‌های گوشی موبایل و ویدئوها انجام شود.

 

8_ یادگیری اجتماعی

یادگیری اجتماعی شامل استفاده از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک یا لینکدین برای تسهیل یادگیری است. دانش‌‌آموزان می‌توانند از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با دانش‌آموزان با همسالان و متخصصان رشته تحصیلی خود استفاده کنند. همچنین می‌توان از شبکه‎‌های اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن منابع، پرسیدن سوال و همکاری در انجام دادن تکالیف استفاده کرد. یادگیری اجتماعی می‌تواند برای دانش‌آموزانی موثر باشد که با ارتباط آنلاین راحت‌تر از تعامل چهره به چهره هستند.

 

9_ یادگیری تطبیقی

یادگیری تطبیقی روشی از آموزش است که با تجزیه و تحلیل داده‌ها و استفاده از فناوری فرآیند یادگیری را براساس عملکرد دانش‌آموز می‌سنجد. در این روش ارائه بازخورد، توصیه‌ها و منابع شخصی به هر دانش‌آموز بسیار مهم است.

یادگیری تطبیقی را می‌توان به صورت آنلاین اجرا کرد. این روش به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد که برای درک بهتر از مفاهیم درسی، یک پشتیبانی قوی و هدفمند دریافت کنند.

 

10_ پلتفرم های یادگیری ترکیبی

پلتفرم‌های یادگیری ترکیبی ابزارهایی هستند که فعالیت‌های یادگیری مختلف، مانند ویدئوها، آزمون‌ها، فعالیت‌های تعاملی و ارزیابی‌ها را در یک پلتفرم واحد ترکیب می‌کنند. آنها به معلمان این امکان را می‌دهند تا به دانش‌آموزان خود تجربه یادگیری منعطف و آزاد را ارائه دهند.

آخرین خبرها