3 نمونه از بهترین سرگرم‌آموزی‌های جهان

ثابت شده امروزه و در دنیای دیجیتال، یادگیری از طریق ویدئوهای آموزشی و سرگرمی یکی از بهترین راه‌ها است. نقش اصلی آموزش از طریق سرگرمی و بازی یا "بازی‌آموزی" این است که یادگیری را لذت بخش‌تر و موثرتر کند. بازی‌آموزی به روش خاصی از آموزش گفته می‌شود که علاوه بر انتقال اطلاعات، انتقال تجربه لذت‌بخش یادگیری، به فراگیر هم توجه ویژه‌ای دارد و در صدد محقق شدنش است. در ادامه به 3 نمونه از موفق‌ترین نمونه‌های سرگرم‌آموزی در جهان اشاره می‌کنیم.

ثابت شده امروزه و در دنیای دیجیتال، یادگیری از طریق ویدئوهای آموزشی و سرگرمی یکی از بهترین راه‌ها است. نقش اصلی آموزش از طریق سرگرمی و بازی یا “بازی‌آموزی” این است که یادگیری را لذت بخش‌تر و موثرتر کند.

بازی‌آموزی به روش خاصی از آموزش گفته می‌شود که علاوه بر انتقال اطلاعات، انتقال تجربه لذت‌بخش یادگیری، به فراگیر هم توجه ویژه‌ای دارد و در صدد محقق شدنش است.

در ادامه به 3 نمونه از موفق‌ترین نمونه‌های سرگرم‌آموزی در جهان اشاره می‌کنیم.

 

1_Vox برنامه سریالی با موضوع مغز انسان

این سری مستندهای نتفلیکس در مورد موضوعات نسبتاً پیچیده‌ای مانند حافظه، اضطراب، رویاها و نحوه عملکرد مغز، با روشی خلاقانه اطلاعات می‌دهد. تا حدی که به دلیل شیوه جذاب ارائه اطلاعات بازخورد شگفت‌انگیزی از بینندگان دریافت کرد. ترکیب انواع مختلف سرگرمی مانند کارتون، گیف، تصاویر و صدا که در سراسر قسمت‌ها استفاده می‌شود یکی از علت‌های جذابیت این سری مستندها است. بدین ترتیب مخاطب به جای اینکه از حقایق نظری دلزده شود، مجذوب و درگیر گفت‌وگو می‌شود. به عنوان مثال، گاهی اوقات در حالی که کارشناسان در حال صحبت هستند، انیمیشن به عنوان کمک بصری وارد می‌شود.

علاوه برآن گیف‌ها، عکس‌ها یا صداها گاهی اوقات در زمان‌بندی هوشمندانه ظاهر می‌شوند. اما نه به صورتی که یادگیرندگان از یادگیری منحرف شوند. حین نگاه کردن این مستندها مخاطب هرگز احساس نمی‌کند که در حال یادگیری مطالب علمی خشک است، بلکه با حقایق جالب و رسانه‌های متنوع سرگرم می‌شود.

تجسم موضوعات انتزاعی یکی از کلیدهای مهم موفقیت این ویدیوهای سرگرمی است. رویاها، اضطراب، حافظه… توضیح این موضوعات مفهومی سخت است. پس چگونه آن را به تازه‌آموزان معرفی می‌کنید؟ ، Vox برای حل این معما به انیمیشن پناه برد. با استفاده خلاقانه از انیمیشن، این مجموعه توانست رویاها را تجسم بخشد، خاطرات را زنده کند و فعالیت‌های اضطراب را در مغز ما تجسم کند.

2_CrashCourse

یکی دیگر از نمونه‌های آموزشی عالی Crash Course است. این کانال آموزشی یوتیوب توسط جان گرین و برادرش تأسیس شده است. نکته قابل توجه، این است که این کانال هزاران دوره مختلف و جالب دارد. دوره‌هایی مانند تاریخ فیلم، اسطوره‌شناسی، علوم کامپیوتر، …. در هر دوره، یک نمای کلی از موضوع مورد نظر در ویدیوهای آموزشی سرگرمی سریع و واضح ارائه می‌شود.

Crash Course تاکنون تقریباً 10 میلیون مشترک دارد.

راویان شوخ طبع دوره یکی از نمونه‌های عالی آموزش سرگرمی آنلاین است. معمولاً در یک ویدیوی Crash Course معمولی، یک راوی ما را در فرآیند یادگیری راهنمایی می‌کند. برادران سبز، کریگ بنزین، نیکول سوینی و بسیاری دیگر، همه آنها یک چیز مشترک دارند، آن شوخ طبعی است. در واقع، این افراد نه تنها اطلاعات را به یادگیرندگان منتقل می‌کنند، بلکه راهی طنزآمیز برای گفتن آن‌ها پیدا می‌کنند. بنابراین، مردم بیشتر احساس می‌کنند که به یک فرد جذاب گوش می‌دهند تا اینکه برایشان سخنرانی شود.

کمک های بصری متحرک برجسته تاریخچه یکی از موضوعات مورد علاقه در کانال Crash Course است. در پرداختن به موضوعات چالش برانگیز مانند تاریخ، تصاویر بصری مرتبط همیشه موجود نیست یا همه به فیلم های تاریخی ارزشمند دسترسی ندارند، گاهی اوقات هیچ فیلمی وجود ندارد. بنابراین، اینجاست که انیمیشن به کار می آید. انیمیشن با یک سبک متحرک چشم‌نواز، می تواند تاریخ را روی صفحه زنده کند. از این رو، رویدادهای تاریخی پیچیده اکنون ساده شده و تماشای آن سرگرم کننده است. این به فراگیران کمک می کند تا درک بهتری از موضوع داشته باشند و اطلاعات واقعی را که  بسیار طولانی‌تر از خواندن کتاب هستند را به خاطر بسپارند.

ظاهر دوستانه و کم بودن زمان انیمیشن به Crash Course در رسیدن به دانش متمرکزی در مدت زمان نسبتاً کوتاه برای تمام سنین، از جمله اهداف این گروه است.

 

3_ تد-اد ted-ed

یکی از رایج ترین نمونه‌های سرگرمی آموزشی است. این افزونه یک پلتفرم است که درس‌هایی را از طریق ویدیوهای متحرک آموزشی پخش می‌کند. Ted-Ed با بیش از 10 میلیون دنبال کننده و نزدیک به 2 میلیارد بازدید کل، یکی از نمونه های برتر سرگرمی آموزشی در حال حاضر است. راز آنها چیست؟ اگر روی جنبه آموزشی آنها تمرکز کنید، چه می‌بینید؟

ویدیو به طور کامل از انیمیشن با کیفیت بالا ساخته شده است. تد_اد با موفقیت سبک و روش خود را ایجاد کرده است. نه تنها حرفه ای تر به نظر می رسد، بلکه به فراگیران کمک می‌کند تا بدانند وقتی به کانال می‌آیند چه انتظاری دارند. علاوه بر این، استفاده مداوم از انیمیشن، احساس متمایز و راحتی را برای زبان آموزان ایجاد می‌کند. در نتیجه، آنها به احتمال زیاد برای درس بعدی مشتاق خواهند شد!

 

Vox، CrashCourو Ted-Ed نمونه‌های فوق‌العاده‌ای از ویدیوهای آموزشی هستند. با استفاده از محتوای خوب، راوی‌ها و انیمیشن‌های عالی در دوره آموزش الکترونیکی، توانسته‌اند مطالب آموزشی را به طرز باورنکردنی منتقل کنند. بنابراین، بسیاری از یادگیرندگان از سراسر جهان هنوز به این پلتفرم‌ها می‌آیند تا فرآیند یادگری سرگرم‌کننده و روشنگر داشته باشند.

آخرین خبرها